۱۳۸۹ اردیبهشت ۱۳, دوشنبه

امیلکار کابرال


گل های مقاومت و آزادی خواهی از بذرهای فرهنگ می روید و شکوفا می شود.


امیلکار کابرال

--------------------------------------------

Amilcar Cabral (1924-1973)

او رهبر استقلال " گینه بیسائو" است."کابرال" مارکسیستی متعهد و پارتیزانی انسانگرا و در عین حال نویسنده و مهندس کشاورزی بود.

وی نویسنده ای آزاده و ژرف اندیش بوده و در مباحث آموزشی و فرهنگی صاحب نام است.اسکار وایلد


بزرگترین بهرهای که از تحقق سوسیالیسم نصیبمان میشد این بود که ما را از این اجبار کثیف - برای دیگران زندگی کردن - نجات می داد، اجباری که در حال حاضر کمر مردم را خم کرده است.


اسکار وایلد

--------------


The chief advantage that would result from the establishment of Socialism is, undoubtedly, the fact that Socialism would relieve us from that sordid necessity of living for others which, in the present condition of things, presses so hardly upon almost everybody. In fact, scarcely any one at all escapes.

راسلطرفداران کاپیتالیزم به مفاهیمی مثل آزادی خیلی علاقمندند، که آن هم به یک اصل خلاصه می‌شود، و آن اینکه نباید جلوی خوشبختان جهان را در چپاول انسانهای دیگر گرفت.


برتراند راسل

1872-1970

-----------------------------------------


برتراند آرتور ویلیام راسل (زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ - درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰ ) فیلسوف، منطق‌دان ، سوسیالیست، تاریخ شناس، ریاضیدان و منتقد اجتماعی بریتانیایی قرن بیستم بود که بیش‌تر به خاطر فعالیت‌های‌اش در زمینهٔ منطق ریاضی و فلسفه تحلیلی شناخته می‌شود.

راسل با نگاهی پر از دردبه روزگار خود نظاره می کرد، شاهد جنگ سرد بین دو قطب بزرگ جهان و نگران پایان تمدن نوع بشر بود، راسل صریح گونه اسلوب غلط سرمایه را عامل تمامی بدبختی های نوع بشر می دانست.

راسل مینویسد : ـ اينک (ژوئيه 1961) مهمترين مسأله اي که در برابر جهان قرار دارد بدينقرار است: آيا از راه جنگ ميتوان چيزي بدست آورد که مورد پسند کسي باشد؟ کندي و خروشچف ميگويند آري؛ مرداني که از سلامت عقل، برخوردارند ميگويند نه.

وی دین را ناشی از ترس می‌داند به طوری که در کتاب «اجتماع انسانی» خود می‌گوید:انسان پدیده‌هایی را می‌دیده‌است که باعث ترس و اضطرابش می‌شده و برای اینکه این ترس و اضطراب را آرام کند٬ نمی‌توانسته ازعلم و شناخت واقعی پدیده‌ها که بعد منجر به پیدا کردن راه حلی مناسب و منطقی می‌شده استفاده کند در نتیجه به جای علاج واقعه یک مسکن برای خود پیدا می‌کرده و به تعبیری دل خود را خوش می‌کرده‌است.


برگرفته از ویکی

------------------------------------------------------


Bertrand Arthur William Russell

18May 1872 – 2 February 1970

Advocates of capitalism are very apt to appeal to the sacred principles of liberty, which are embodied in one maxim: The fortunate must not be restrained in the exercise of tyranny over the unfortunate.دو نقل قول ارزشمند از لنین* انسان‌ها در سیاست همیشه قربانیان ساده ‌دلِ فریب و خود فریبی بوده و خواهند بود؛ و تا زمانی‌که نیاموزند منافع طبقاتی این یا آن گروه را در پشت عبارات اخلاقی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی و وعده ‌های آن‌ها جستجو کنند، قربانی خواهند شد.

_________________________


* برای انقلاب کافی نیست که مردم استثمار شونده و ستمکش به عدم امکان زندگی به شیوه ی سابق پی ببرند و تغییر آن را طلب نمایند. برای انقلاب ضروری است که استثمارگران نتوانند به شیوه ی سابق زندگی و حکومت کنند.

«لنین»


رهایی فردی ممکن نیست

متاسفانه چند سالی(بیش از دو دهه) است که فعالان سیاسی غیر حکومتی و استخدام نشده توسط جناحهای قدرت، به دلیل فشارهای زیاد و تشدید ...