۱۳۹۰ بهمن ۱۶, یکشنبه

انسانها قربانی سیاستهای دوگانهسوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت:

روسیه و چین شورای امنیت را گروگان گرفته اند.
"اينكه يك عضو شورا در عين وتو کردن قطعنامه به حكومت بشار اسد اسلحه مى فروشد، شرم آور است".

عابد توانچه، یک انسان در روی کره ی زمین گفت:

بی شک این شرم آور است... اما چرا وقتی خودتان حتی قطعنامه های لایت نکوهش کننده جنایات اسرائیلی ها را وتو می کنید و روزی 36 میلیون دلار اسلحه به اسرائیل کمک می کنید که توسط این سلاح ها مردم فلسطین به خصوص زنان و کودکان قصابی می شوند، این شرم آور نیست؟؟؟


کشتار مردم فبسطین به دست ارتشِ رژیم اسرائیل

کشتار مردم سوریه به دست ارتشِ رژیم بشار اسد

 ***

روسیه و چین پیش نویس قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو کردند


شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مورد سوریه رأی گیری کرد و روسیه و چین این قطعنامه را وتو کردند.
سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل در واکنش به این اقدام گفت که از بار قبل که همین دو کشور قطعنامه در مورد سوریه را وتو کردند تا کنون ۳۰۰۰ غیرنظامی در این کشور کشته شده اند و مسئولیت خونریزی های پس از این هم به عهده این دو کشور است.
او گفت که روسیه و چین شورای امنیت را گروگان گرفته اند.
خانم رایس افزود: "اينكه يك عضو شورا در عين وتو کردن قطعنامه به حكومت بشار اسد اسلحه مى فروشد، شرم آور است".
این در حالی است که به گفته جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت، روسیه و چین خواهان این هستند که خشونت مخالفان دولت سوریه هم در قطعنامه شورای امنیت محکوم شود.
نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت پیش از شرکت در جلسه رسمی این شورا، به درخواست سفیر روسیه به مدت یک ساعت گفتگوی غیر رسمی داشتند.
دیپلمات های غربی به خبرنگار ما در سازمان ملل گفتند که در این جلسه با تغییرات مورد نظر روسیه مخالفت کرده اند.
این تغییرات عمدتا در جهت ملایم کردن لحن قطعنامه بوده است.
بهمن کلباسی، خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل در نیویورک می گوید که این وتو می تواند موقعیت روسیه و چین را نزد کشورهای عرب تضعیف کند.
به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیش تر گفته بود که اگر اعضای شورای امنیت "رویکردی سازنده" در پیش بگیرند، امکان رسیدن به اجماع در جلسه شورا وجود دارد.

بیانیه اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در آستانه جلسه شورای امنیت، بر ضرورت ممانعت از بی‌رحمی شدید حکومت بشار اسد در برخورد با مخالفانش تأکید کرده و خواهان کناره گیری فوری او شده بود.
این بیانیه دقایقی پیش از جلسه برنامه ریزی شده شورای امنیت برای تصمیم گیری در مورد قطعنامه مربوط به سوریه صادر شد.
در بیانیه آقای اوباما آمده بود: "دولت سوریه دیروز صدها غیر نظامی سوری از جمله زنان و کودکان را در حمص از طریق گلوله باران و خشونت بی ملاحظه کشته است و جلوی دسترسی صدها مجروح را به خدمات پزشکی می گیرد".
او ضمن محکوم کردن شدید این اقدامات، خواهان توقف "عملیات کشتار" مخالفان در سوریه و کناره گیری فوری آقای اسد شد.
این در حالی است که دولت سوریه دقایقی پیش مخالفان خود را متهم کرد که شهر حمص را گلوله باران کرده اند تا بر رأی گیری امروز شورای امنیت اثر بگذارند.
کناره گیری بشار اسد از قدرت و سپرده شدن اداره امور سوریه به فاروق الشرع، معاون او در پیش نویس اولیه مورد حمایت کشورهای غربی پیش بینی شده بود، اما به دلیل مخالفت روسیه از پیش نویس بعدی حذف شد.

درخواست برای اخراج سفیر سوریه از بریتانیا

یکی از نمایندگان حزب محافظه کار بریتانیا در واکنش به خشونت های دیروز در شهر حمص از ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور خواسته است که موضوع اخراج سفیر سوریه را بررسی کند.
گروهی از مخالفان سوری حکومت بشار اسد در لندن هم امروز در مقابل سفارت سوریه در لندن تجمع کرده اند و از جمله خواهان اخراج سفیر سوریه شده اند.
فریبا صحرایی، خبرنگار بی بی سی از مقابل سفارت سوریه گفت که تجمع کنندگان در صدد اشغال ساختمان سفارت بوده اند، اما پلیس از این اقدام جلوگیری کرده است.

پایان خبر بی بی سی
****
از هر دو سو جنگ بر سر منافع است... چه از طرف آمریکا و اتحدیه اروپا و چه از طرف چین و روسیه...انسان در این میان بهانه ای بیش نیست. روسیه و چین در سوریه به نفع  رژیم بشار اسد همان کاری را می کنند که آمریکا و اتحادیه اروپا در فلسطین به نفع رژیم اسرائیل می کنند.

روسیه و چین به نفع بشار اسد قطعنامه وتو می کنند.
آمریکا به نفع اسرائیل قطعنامه وتو می کند.

روسیه به اسد اسلحه می فروشد تا معترضان سوری را قصابی کند.
آمریکا روزی 36 میلیون دلار اسلحه به اسرائیل کمک بلاعوض می کند تا مردم فلسطین را قصابی کند.

اسد مردم و مبارزان سوری را قتل عام می کند.
اسرائیل مردم و مبارزان فلسطینی را قتل عام می کند.


***
تاریخ می گوید که تعداد دفعاتی که روسیه از حق  وتو استفاده کرده است به مراتب کمتر از آمریکا بوده است.

سوالی پیش می آید: به چه دلیلی؟
جواب من: به این دلیل که ضعیف تر از آمریکا است وگرنه همپای آمریکا برای منافع خودش جهان را به  لجن می کشید.

مسئله این است که حکومتهای آمریکا،چین، انگلیس، روسیه، آلمان، ایران، عربستان، و ... همه به دنبال منافع هیئت حاکمه خود و قدرتهای قرار گرفته در ساختار قدرت در این کشورها هستند... سهم مردم هر کشور هم از منافع به دست آمده به قدرت ساختارهای اجتماعی درون این کشورها و نوع نگاه آنان به انسان و جهان بستگی دارد.
هیچ کس از خودش نمی پرسد که اصلا چرا امتیاز  وتو باید وجود داشته باشد؟... مسئله برای یکی این است که چرا چین و روسیه امتیاز وتو دارند؟ و برای دیگری اینکه اگر آمریکا دارد چرا اینها نداشته باشند؟ و بیچاره در این میان کسی که بگوید: هیچ کشوری نباید امتیاز وتو داشته باشند.

بیان این نظر در دنیایی که واقعیت را به لحظه ای دست مالی می کنند، دل شیر می خواهد. سریع بر سر او خواهند ریخت که: این ایده آلیسم است... این توهم است.. این رویاست...
 در دنیای که مردم با ابزارهای بسیار قوی به سمت فکر نکردن سوق داده می شوند، حق، حقیقت، واقعیت، عقل، منطق، انسانیت و ممکن، دقیقا همان چیزی است که هست و اتفاق افتاده است.

***
مردمی هراسان از خود می پرسند: تعداد کشته ها در سوریه به هزار رسیده است... به ده هزار رسید چه باید کرد؟
 
جواب شما در دنیایِ فعلی این است:
هیچ... 10 هزار کشته که سهل است بگوئید 100 هزار نفر ... مگر در فلسطین بالایِ میلیون نکشتند؟ مگر کم تصویر و خبر از مرک زنان و کودکان در جهان منتشر شد مگر اتفاقی افتاد؟ مگر اسرائیل کم از سلاح های شیمیایی و ممنوعه علیه مردم غسر نظامی استفاده کرد؟آیا اتفاقی افتاد؟ مگر آمریکا تمام قطعنامه های علیه جنایات اسرائیل را در سازمان ملل وتو نکرد؟ اتفاقی افتاد؟

ما (نوعی) وقتی  می پذیریم که این سیاستهای دوگانه است که به همه حکومتها و دولتها از ... گرفته تا انگلیس از آمریکا تا چین و همه ی دنیا این امکان را فراهم ساخته که بشر به انواع و اقسام روشها و توجیهات قربانی شود،
تا اینجا می شویم یک روشنفکر آگاه به موضوع!

وقتی از این صحبت می کنیم که باید علیه همه ی این سیاستهای دوگانه موضع یکسان و برابر گرفت... تیر و ترکش انکار و نکوهش از هر سو  بر ما (نوعی) روان می شود.

این ما می شود: متوهم... رویا پرداز... خیال باف... کمونیسم به زباله دان تاریخ پیوسته... غرب ستیز... عامل جمهوری اسلامی... طرفدار دیکتاتور و... و ... و ...!

تا زمانی که جی8 به عنوان صاحبان قدرت در دنیای کنونی به مدد قضاوت یکسویه یک اکثریت _ به ضربِ رسانه _، این امکان را دارد که رفتارهای دوگانه خود را توجیه کند امثال دیکتاتورهای ریز و درشت خاورمیانه مثل قارچ از زمین سبز می کنند. این ایران و روسیه نیستند که سوریه را به اسد سپرده اند... سیاست آمریکا در دفاع از دیکتاتوریهای حامی خود در کل خاورمیانه این نقطه از جهان را تبدیل به لانه ی دیکتاتورها کرده است.

فکر کردن به جلوگیری از کشتار فعلی و جاری در سوریه (که بجا، درست، لازم و انسانی است) در برابر فکر کردن به متوقف کردن روند کشتارهای آتی توسط امثال اسد در کشورهای امثال سوریه شاید در یک دیدگاه کلی، دارای اولویت نباشد.

حال و روز امروز روشنفکران و فعالان سیاسی ایران را ببینید ...
در آمریکا یک جنبش مردمی علیه ساختارهای اقتصادی-سیاسی شکل می گیرد و جهانی می شود. خود دولتمردان آمریکا آنرا مورد توجه قرار می دهند و حتی بخشی از مازعات انتخاباتی حول آن شکل می گیرد اما بعضی از سیاسیون و اساتید دانشگاه!!! می آیند و در رسانه های «مستقل»!؟ این جنبش را منکر می شوند و جز مسخره کردن معترضین و بنگی و همجنس «باز» خواندن آنان حرفی برای گفتن ندارند.
تکلیف روسیه و چین هم که دیگر مشخص و معلوم است... اینها در هژمونی تبلیغاتی موجود اهریمنی هستند اما آمریکا که در واقعیت تفاوتی جز صنعت قوی سکس و هالیوود با چین و روسیه ندارد اهورایی است و نجات دهنده... پس چرا این نیروی اهورایی در ایران وارد عمل نشود؟

***
قربانی اصلی این تفکر اردوگاهی در درجه اول انسانها و در درجه دوم خود صاحبان تفکر اردوگاهی خواهند بود. یکبار در ایران چپها تاوان این نوع تفکر خود را با خون و به بهایی سنگین پرداخت کردند... راستها عبرت نگرفتند و در حال تکرار آن هستند. به عنوان مردمی که تمام این روزهای سوریه در انتظار ما هم هست اولویت اول ما باید کنار گذاشتن تفکر اردوگاهی  و اندیشیدن، اندیشیدن، اندیشیدن و آنگاه عمل کردن بر مبنای اندیشه شده ها باشد.

اقتصاد سیاسی فرهنگ، ارث اجتماعی و نقدی به منتقدان فرهنگی و اجتماعی

همایون شجریان و علیرضا قربانی کلیپ آلبوم مشترک خود را در ایران مال ساخته‌اند. محلی که مثال برجسته‌ای از فساد اقتصادی، تخریب محیط زیست...